Vishay/Vitramon VJ0402D5R6DXXAJ
VJ0402D5R6DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R6DXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R6DXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R6DXXAJ
QUANTITY
VJ0402D5R6DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R6DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R6DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R6DXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R6DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R6DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R6DXXAJ
IC SWITCH QUAD SPDT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 4V 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf