Vishay/Vitramon VJ0402D750JXXAC
VJ0402D750JXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D750JXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D750JXXAC.pdf
Availability of VJ0402D750JXXAC
QUANTITY
VJ0402D750JXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D750JXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D750JXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D750JXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D750JXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D750JXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D750JXXAC
D-Sub Connector Cap, Male Pins 96 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC 16CH LVDM TXRX 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN CIR FEMALE 4POS CBL MNT datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL INSERT PACE SEAT .125X.250 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
M5 1.2MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf