Vishay/Vitramon VJ0603D1R2CXPAC
VJ0603D1R2CXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R2CXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R2CXPAC.pdf
Availability of VJ0603D1R2CXPAC
QUANTITY
VJ0603D1R2CXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R2CXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R2CXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R2CXPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R2CXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R2CXPAC Details Description
Related parts for VJ0603D1R2CXPAC
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1.7MM A POL BRDMNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN RCPT 2MM 10POS DUAL ROW datasheet.pdf