Vishay/Vitramon VJ0603D1R3BLPAJ
VJ0603D1R3BLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R3BLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R3BLPAJ.pdf
Availability of VJ0603D1R3BLPAJ
QUANTITY
VJ0603D1R3BLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R3BLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R3BLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R3BLPAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R3BLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R3BLPAJ Details Description
Related parts for VJ0603D1R3BLPAJ
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf