Vishay/Vitramon VJ0603D6R2DXPAC
VJ0603D6R2DXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D6R2DXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D6R2DXPAC.pdf
Availability of VJ0603D6R2DXPAC
QUANTITY
VJ0603D6R2DXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D6R2DXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D6R2DXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D6R2DXPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D6R2DXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D6R2DXPAC Details Description
Related parts for VJ0603D6R2DXPAC
SWITCH PUSHBUTTON INDICATOR BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
PLUG 10ROW 200POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN FPC 39POS 0.2MM datasheet.pdf