Vishay/Vitramon VJ0805D1R2BXCAC
VJ0805D1R2BXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R2BXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R2BXCAC.pdf
Availability of VJ0805D1R2BXCAC
QUANTITY
VJ0805D1R2BXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R2BXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R2BXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R2BXCAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R2BXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R2BXCAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R2BXCAC
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 835MA 167 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL CAP1298 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf