Vishay/Vitramon VJ0805D1R9BXPAC
VJ0805D1R9BXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R9BXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R9BXPAC.pdf
Availability of VJ0805D1R9BXPAC
QUANTITY
VJ0805D1R9BXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R9BXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R9BXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R9BXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R9BXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R9BXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R9BXPAC
IC FPGA 144 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN QMA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 36-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 5KV R42 DISK datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf