Vishay/Vitramon VJ0805D241GXAAR
VJ0805D241GXAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241GXAAR
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241GXAAR.pdf
Availability of VJ0805D241GXAAR
QUANTITY
VJ0805D241GXAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241GXAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241GXAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)