Vishay/Vitramon VJ0805D301KXXAJ
VJ0805D301KXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301KXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301KXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D301KXXAJ
QUANTITY
VJ0805D301KXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301KXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301KXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301KXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301KXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301KXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D301KXXAJ
JUMPER-H1507TR/A2015L/H1507TR 5" datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE WHITE/GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.3VC AXIAL datasheet.pdf
SW SUBMINI SPST-NC 10.1A PLUNGER datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS GHD VERT SMD datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf