Vishay/Vitramon VJ0805D391FXAAT
VJ0805D391FXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D391FXAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D391FXAAT.pdf
Availability of VJ0805D391FXAAT
QUANTITY
VJ0805D391FXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D391FXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D391FXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D391FXAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D391FXAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D391FXAAT Details Description
Related parts for VJ0805D391FXAAT
REG 3.3V 2A ADJ ON/OFF SMD 12SIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2-CH 28-TSSOP datasheet.pdf
IC 12BIT 100KHZ SMPL ADC 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf