Vishay/Vitramon VJ1206A151JXGAT5Z
VJ1206A151JXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A151JXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A151JXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1206A151JXGAT5Z
QUANTITY
VJ1206A151JXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A151JXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206A151JXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A151JXGAT5Z
Related LinksVJ1206A1, VJ1206A151JXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A151JXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206A151JXGAT5Z
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC CTLR POS HOTSWAP AUTO 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC PS SYSTEM MULTI VOLT DSO36 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 845 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 650 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
C17 3A BUSS FA BK1 datasheet.pdf