Vishay/Vitramon VJ1206Y102JXEAT5Z
VJ1206Y102JXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y102JXEAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y102JXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y102JXEAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y102JXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y102JXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y102JXEAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y102JXEAT5Z
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y102JXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y102JXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y102JXEAT5Z
POWER ENTRY MODULE 10A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SSM2335 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf