Vishay/Vitramon VJ1206Y222KXPAT5Z
VJ1206Y222KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y222KXPAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y222KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y222KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y222KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y222KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y222KXPAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y222KXPAT5Z
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y222KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y222KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y222KXPAT5Z
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf