Vishay/Vitramon VJ1206Y222KXPAT5Z
VJ1206Y222KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y222KXPAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y222KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1206Y222KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1206Y222KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y222KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y222KXPAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y222KXPAT5Z
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y222KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y222KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206Y222KXPAT5Z
TOOL HAND CRIMP PROTOTYPE 1.25MM datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TIN 250-300MCM 5/8" datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0460L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.83A 90 MOHM datasheet.pdf