Vishay/Vitramon VJ1210A151JXRAT5Z
VJ1210A151JXRAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A151JXRAT5Z
Brief Description
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A151JXRAT5Z.pdf
Availability of VJ1210A151JXRAT5Z
QUANTITY
VJ1210A151JXRAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A151JXRAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210A151JXRAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A151JXRAT5Z
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A151JXRAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A151JXRAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210A151JXRAT5Z
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M M8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 45V DPAK datasheet.pdf