Vishay/Vitramon VJ1210Y153JXGAT5Z
VJ1210Y153JXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y153JXGAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y153JXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y153JXGAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y153JXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y153JXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y153JXGAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y153JXGAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y153JXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y153JXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y153JXGAT5Z
TOOL PART CRIMPER ANVIL B datasheet.pdf
DSUB HD FMALE SOCKET 15POS CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 18MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 72MB 165BGA datasheet.pdf
6 POS PLUG ASY W/FLY LEADS datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf