Vishay/Vitramon VJ1210Y153MXPAT5Z
VJ1210Y153MXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y153MXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y153MXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y153MXPAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y153MXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y153MXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y153MXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y153MXPAT5Z
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y153MXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y153MXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y153MXPAT5Z
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A 6UDFN datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 50MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
IC REG DDR TERM 3A 10DFN datasheet.pdf