Vishay/Vitramon VJ1210Y682JXEAT5Z
VJ1210Y682JXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y682JXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 6800PF 500V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y682JXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y682JXEAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y682JXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y682JXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y682JXEAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y682JXEAT5Z
Related LinksVJ1210Y6, VJ1210Y682JXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y682JXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y682JXEAT5Z
BATTERY PACK NICAD 9.6V 500MAH datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE MASK PERFORMANCE 48MM X 55M datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS OPEN GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PNL MNT 12V GREEN 8MM datasheet.pdf
HD-BNC PLUG TO BNC PLUG 36" datasheet.pdf