FFF VJ14215300J0G
VJ14215300J0G picture photo
Mfg. Part Number
VJ14215300J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 90D SOLID
Datasheet Download
VJ14215300J0G.pdf
Availability of VJ14215300J0G
QUANTITY
VJ14215300J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ14215300J0G
Internal Part NumberEIS-VJ14215300J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ14215300J0G
Related LinksVJ1421, VJ14215300J0G Datasheet, FFF Distributor
VJ14215300J0G Details Description
Related parts for VJ14215300J0G
CAP FILM 0.015UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC SW CUR LIMIT USB 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 10A DFN datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E GREEN SMD datasheet.pdf
150UF 25V 9.5X32 105C AXI datasheet.pdf