Vishay/Vitramon VJ1808A470JBFAT4X
VJ1808A470JBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A470JBFAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A470JBFAT4X.pdf
Availability of VJ1808A470JBFAT4X
QUANTITY
VJ1808A470JBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A470JBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A470JBFAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A470JBFAT4X
Related LinksVJ1808A4, VJ1808A470JBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A470JBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A470JBFAT4X
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP 3F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
BLACK REPLACE INK-CARTRIDGE datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 945MA 140 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1A 420 MOHM TH datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
ACAB 3C 3#16S SKT PLUG datasheet.pdf
30V NPN MEDIUM POWER LOW SATURATION TRANSISTOR IN SOT223 IC datasheet.pdf