Vishay/Vitramon VJ1812Y182JBGAT4X
VJ1812Y182JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y182JBGAT4X
Brief Description
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y182JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y182JBGAT4X
QUANTITY
VJ1812Y182JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y182JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y182JBGAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y182JBGAT4X
Related LinksVJ1812Y1, VJ1812Y182JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y182JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y182JBGAT4X
TERM BLK END COVER 2.5MM GREEN datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO201AE datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FF SAFETY SW & ACTUATOR 2NC DC datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.567A 50 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 47 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf