FFF VJ21215200J0G
VJ21215200J0G picture photo
Mfg. Part Number
VJ21215200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 180 STACK
Datasheet Download
VJ21215200J0G.pdf
Availability of VJ21215200J0G
QUANTITY
VJ21215200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ21215200J0G
Internal Part NumberEIS-VJ21215200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ21215200J0G
Related LinksVJ2121, VJ21215200J0G Datasheet, FFF Distributor
VJ21215200J0G Details Description
Related parts for VJ21215200J0G
2.54MM RA HDR 20POS GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 16-DIP datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
POT 100 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
FILTER RC EMI SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 350OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf