VersaLogic Corporation VL-EPU-3310-EDP
VL-EPU-3310-EDP picture photo
Mfg. Part Number
VL-EPU-3310-EDP
Manufacturer
Product Category
Single Board Computers (SBCs)
Brief Description
CPU E3845 1.91GHZ 4GB
Datasheet Download
VL-EPU-3310-EDP.pdf
Availability of VL-EPU-3310-EDP
QUANTITY
VL-EPU-3310-EDP Order Process
Ship out your order
Specifications of VL-EPU-3310-EDP
Internal Part NumberEIS-VL-EPU-3310-EDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductHawk Embedded Processing Unit
Standard Package1
Category Embedded Computers
FamilySingle Board Computers (SBCs)
SeriesHawk
Core ProcessorAtom E3845
Speed1.91GHz
Number of Cores4
Power (Watts)6.80W
Cooling TypeHeat plate
Size / Dimension2.17" x 3.31" (55mm x 84mm)
Form FactorEPU
Expansion Site/Bus-
RAM Capacity/Installed4GB/4GB
Storage InterfaceSATA, eMMC, MicroSD, Mini PCIe
Video OutputsLVDS
EthernetGbE
USBUSB 2.0 (4)
RS-232 (422, 485)2
Digital I/O Lines-
Analog Input:Output0:0
Watchdog TimerYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VL-EPU-3310-EDP
Related LinksVL-EPU-, VL-EPU-3310-EDP Datasheet, VersaLogic Corporation Distributor
VL-EPU-3310-EDP Details Description
Related parts for VL-EPU-3310-EDP
SCR NON-SENSITIVE GATE 8.0A 200V datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MUX TRPL DIFF 2:1 ECL 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 760MA 201 MOHM datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 250W datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
CONN 32POS FML W/W ROW A+B datasheet.pdf