Vishay Semiconductor/Opto Division VLMW2100-GS08
VLMW2100-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLMW2100-GS08
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED WHITE 2SMD
Datasheet Download
VLMW2100-GS08.pdf
Availability of VLMW2100-GS08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VLMW2100-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMW2100-GS08
Internal Part NumberEIS-VLMW2100-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesMiniLED
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite
Lens Color-
Lens Transparency-
Millicandela Rating80mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device PackageSMD MiniLED
Size / Dimension2.20mm L x 1.40mm W
Height (Max)1.40mm