Triad Magnetics VPM12-13300
VPM12-13300 picture photo
Mfg. Part Number
VPM12-13300
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR 160VA MED GRADE CHASS MNT
Datasheet Download
VPM12-13300.pdf
Availability of VPM12-13300
QUANTITY
VPM12-13300 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPM12-13300
Internal Part NumberEIS-VPM12-13300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series-
TypeToroidal
Voltage - Primary100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max)Parallel 26.6A, Series 13.3A
Primary Winding(s)Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Dual
Center TapYes
Power - Max160 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPM12-13300
Related LinksVPM12, VPM12-13300 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPM12-13300 Details Description
Related parts for VPM12-13300
RES SMD 1.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 360TEPBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf