Vishay/BCcomponents VR68000004304JAC00
VR68000004304JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
VR68000004304JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.3M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
VR68000004304JAC00.pdf
Availability of VR68000004304JAC00
QUANTITY
VR68000004304JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR68000004304JAC00
Internal Part NumberEIS-VR68000004304JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.3M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR68000004304JAC00
Related LinksVR6800000, VR68000004304JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR68000004304JAC00 Details Description
Related parts for VR68000004304JAC00
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 120BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
26 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W UFRM datasheet.pdf