Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10BQ060HM3/5BT
VS-10BQ060HM3/5BT picture photo
Mfg. Part Number
VS-10BQ060HM3/5BT
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AA
Datasheet Download
VS-10BQ060HM3/5BT.pdf
Availability of VS-10BQ060HM3/5BT
QUANTITY
VS-10BQ060HM3/5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10BQ060HM3/5BT
Internal Part NumberEIS-VS-10BQ060HM3/5BT
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10BQ060HM3/5BT
Related LinksVS-10BQ0, VS-10BQ060HM3/5BT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10BQ060HM3/5BT Details Description
Related parts for VS-10BQ060HM3/5BT
IC OPAMP ISOLATION 2KHZ DIP datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
22MM IND CTRL RECTANGULAR SCREEN datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX CAN 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf