Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-40HFL100S05
VS-40HFL100S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-40HFL100S05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
Datasheet Download
VS-40HFL100S05.pdf
Availability of VS-40HFL100S05
QUANTITY
VS-40HFL100S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-40HFL100S05
Internal Part NumberEIS-VS-40HFL100S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.95V @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-40HFL100S05
Related LinksVS-40HF, VS-40HFL100S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-40HFL100S05 Details Description
Related parts for VS-40HFL100S05
IC RCVR LVDS FPD 18BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 2% 160VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL VINYL 3/4" X 44' datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf