Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-41HFR40M
VS-41HFR40M picture photo
Mfg. Part Number
VS-41HFR40M
Brief Description
DIODE 400V 40A BRAZ SQ DO5
Datasheet Download
VS-41HFR40M.pdf
Availability of VS-41HFR40M
QUANTITY
VS-41HFR40M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-41HFR40M
Internal Part NumberEIS-VS-41HFR40M
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 190°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-41HFR40M
Related LinksVS-41, VS-41HFR40M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-41HFR40M Details Description
Related parts for VS-41HFR40M
IDC CABLE - MSC10A/MC10G/MSC10A datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER/FANOUT BUFF 44MLF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 TFX datasheet.pdf
SR BTS CS PC INSL 10 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf