Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-62CTQ030PBF
VS-62CTQ030PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-62CTQ030PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB
Datasheet Download
VS-62CTQ030PBF.pdf
Availability of VS-62CTQ030PBF
QUANTITY
VS-62CTQ030PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-62CTQ030PBF
Internal Part NumberEIS-VS-62CTQ030PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.5mA @ 30V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-62CTQ030PBF
Related LinksVS-62CT, VS-62CTQ030PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-62CTQ030PBF Details Description
Related parts for VS-62CTQ030PBF
FUSE PTC RESETTABLE 3A HOLD datasheet.pdf
KNOB CLR MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 806 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 87MM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
SPARE CONTROLLER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf