Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-85HFR80
VS-85HFR80 picture photo
Mfg. Part Number
VS-85HFR80
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 85A DO203AB
Datasheet Download
VS-85HFR80.pdf
Availability of VS-85HFR80
QUANTITY
VS-85HFR80 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-85HFR80
Internal Part NumberEIS-VS-85HFR80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 267A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-85HFR80
Related LinksVS-85, VS-85HFR80 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-85HFR80 Details Description
Related parts for VS-85HFR80
BATTERY LITHIUM 3V COIN 16MM datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 2.54MM TRANSM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 25V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 36W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf