Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-MBRS120TRPBF
VS-MBRS120TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-MBRS120TRPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMB
Datasheet Download
VS-MBRS120TRPBF.pdf
Availability of VS-MBRS120TRPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-MBRS120TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-MBRS120TRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-MBRS120TRPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F110pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-MBRS120TRPBF
Related LinksVS-MBRS, VS-MBRS120TRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-MBRS120TRPBF Details Description
Related parts for VS-MBRS120TRPBF
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
025 CONN CAP ASSY 16P datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 5W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO PROG 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf