Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C12C
VS-SD1100C12C picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C12C
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 1400A B-43
Datasheet Download
VS-SD1100C12C.pdf
Availability of VS-SD1100C12C
QUANTITY
VS-SD1100C12C Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C12C
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C12C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)1400A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C12C
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C12C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C12C Details Description
Related parts for VS-SD1100C12C
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 110A MAX247 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
12-Bit CCD Signal Processor with Precision Timing Generator IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 2.2PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf