Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1500C08L
VS-SD1500C08L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1500C08L
Brief Description
DIODE MODULE 800V 1600A DO200AB
Datasheet Download
VS-SD1500C08L.pdf
Availability of VS-SD1500C08L
QUANTITY
VS-SD1500C08L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1500C08L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1500C08L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.64V @ 3000A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1500C08L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1500C08L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1500C08L Details Description
Related parts for VS-SD1500C08L
REG 3.3V 2A ADJ ON/OFF VRT 12SIP datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND AMBER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 3A datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES 47 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf