CUI Inc. VSUU-120-D312
VSUU-120-D312 picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-D312
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 12V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-D312.pdf
Availability of VSUU-120-D312
QUANTITY
VSUU-120-D312 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-D312
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-D312
Standard Package1
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-D312
Related LinksVSUU-1, VSUU-120-D312 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-D312 Details Description
Related parts for VSUU-120-D312
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
RECT BRIDG 2PH 127A 1800V PWS-E1 datasheet.pdf
IC PHASE CONTROLLER 28-MLPQ datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf