CUI Inc. VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR
VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W
Datasheet Download
VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR.pdf
Availability of VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVWRBT1
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.94" L x 0.54" W x 0.30" H (23.9mm x 13.7mm x 7.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency69%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR
Related LinksVWRBT1-D12-, VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR Details Description
Related parts for VWRBT1-D12-S3.3-SMT-TR
IC MICROMAN 3.3V ACT HI 10% 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 80MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 120W datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 175E 15.5KV BOL datasheet.pdf
VARISTOR 387V 75KA DISC RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf