CUI Inc. VWRBT1-D24-S5-SMT-TR
VWRBT1-D24-S5-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VWRBT1-D24-S5-SMT-TR
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 1W
Datasheet Download
VWRBT1-D24-S5-SMT-TR.pdf
Availability of VWRBT1-D24-S5-SMT-TR
QUANTITY
VWRBT1-D24-S5-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VWRBT1-D24-S5-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VWRBT1-D24-S5-SMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVWRBT1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case16-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.94" L x 0.54" W x 0.30" H (23.9mm x 13.7mm x 7.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWRBT1-D24-S5-SMT-TR
Related LinksVWRBT1-D24, VWRBT1-D24-S5-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWRBT1-D24-S5-SMT-TR Details Description
Related parts for VWRBT1-D24-S5-SMT-TR
RES SMD 7.69KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONE REDUCER FOR FGG.1B. datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf