Vishay/BCcomponents VY1332M59Y5UQ6BV0A
VY1332M59Y5UQ6BV0A picture photo
Mfg. Part Number
VY1332M59Y5UQ6BV0A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1332M59Y5UQ6BV0A.pdf
Availability of VY1332M59Y5UQ6BV0A
QUANTITY
VY1332M59Y5UQ6BV0A Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1332M59Y5UQ6BV0A
Internal Part NumberEIS-VY1332M59Y5UQ6BV0A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1332M59Y5UQ6BV0A
Related LinksVY1332M59, VY1332M59Y5UQ6BV0A Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1332M59Y5UQ6BV0A Details Description
Related parts for VY1332M59Y5UQ6BV0A
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 196CBGA datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.3K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 4POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 3.3V datasheet.pdf