TT Electronics/Welwyn W24-68KJI
W24-68KJI picture photo
Mfg. Part Number
W24-68KJI
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68K OHM 14W 5% AXIAL
Datasheet Download
W24-68KJI.pdf
Availability of W24-68KJI
QUANTITY
W24-68KJI Order Process
Ship out your order
Specifications of W24-68KJI
Internal Part NumberEIS-W24-68KJI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesW20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)14W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 2.106" L (8.00mm x 53.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W24-68KJI
Related LinksW24-, W24-68KJI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
W24-68KJI Details Description
Related parts for W24-68KJI
RES 590K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf