AVX Corporation W3F11A4718AT1A
W3F11A4718AT1A picture photo
Mfg. Part Number
W3F11A4718AT1A
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 470PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
W3F11A4718AT1A.pdf
Availability of W3F11A4718AT1A
QUANTITY
W3F11A4718AT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W3F11A4718AT1A
Internal Part NumberEIS-W3F11A4718AT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount FeedThru Filters
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesW3F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Voltage100V
Current300mA
DC Resistance (DCR)600 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric), 4 PC Pad
Height (Max)0.050" (1.27mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thread Size-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3F11A4718AT1A
Related LinksW3F11A4, W3F11A4718AT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3F11A4718AT1A Details Description
Related parts for W3F11A4718AT1A
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMB JACK datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 240MA 1.25 OHM datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 115VAC 28VDC datasheet.pdf
675 DIP PROGRAM HEADER datasheet.pdf
SR BTS FT 5 ASY E datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 32POS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ASSY RECT 90A 500V SFAST REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf