AVX Corporation W3L1YC224MAT1S
W3L1YC224MAT1S picture photo
Mfg. Part Number
W3L1YC224MAT1S
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
W3L1YC224MAT1S.pdf
Availability of W3L1YC224MAT1S
QUANTITY
W3L1YC224MAT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of W3L1YC224MAT1S
Internal Part NumberEIS-W3L1YC224MAT1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3L1YC224MAT1S
Related LinksW3L1YC2, W3L1YC224MAT1S Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3L1YC224MAT1S Details Description
Related parts for W3L1YC224MAT1S
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 12POS 2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8.38MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf