E-Switch WBL2UOAYBQR05CLR
WBL2UOAYBQR05CLR picture photo
Mfg. Part Number
WBL2UOAYBQR05CLR
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 300MA 30V
Datasheet Download
WBL2UOAYBQR05CLR.pdf
Availability of WBL2UOAYBQR05CLR
QUANTITY
WBL2UOAYBQR05CLR Order Process
Ship out your order
Specifications of WBL2UOAYBQR05CLR
Internal Part NumberEIS-WBL2UOAYBQR05CLR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelWBL2UOAYBQR05CLR.stp
Standard Package84
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesWBL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating300mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, Yellow/Blue
Illumination Voltage (Nominal)1.7, 3.5 VDC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBL2UOAYBQR05CLR
Related LinksWBL2UOAY, WBL2UOAYBQR05CLR Datasheet, E-Switch Distributor
WBL2UOAYBQR05CLR Details Description
Related parts for WBL2UOAYBQR05CLR
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN JACK 1/4" 3COND SLD LUG datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
GPS GLONASS PATCH 1575.42MHZ datasheet.pdf
CONN PLUG DUAL 8POS BEIGE datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 184V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf