Cornell Dubilier Electronics WBR4000-16A
WBR4000-16A picture photo
Mfg. Part Number
WBR4000-16A
Brief Description
CAP ALUM 4000UF 16V AXIAL
Datasheet Download
WBR4000-16A.pdf
Availability of WBR4000-16A
QUANTITY
WBR4000-16A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR4000-16A
Internal Part NumberEIS-WBR4000-16A
PackagingBulk
Capacitance4000µF
Tolerance-10%, +150%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR4000-16A
Related LinksWBR40, WBR4000-16A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR4000-16A Details Description
Related parts for WBR4000-16A
IDC CABLE - CSC50G/AE50M/X datasheet.pdf
CONN CABLE SCREW 9-13MM PG21 datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 80 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 BTB WAFER ASSY 17CKT WHITE datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf