JAE Electronics WH1S030WA1
WH1S030WA1 picture photo
Mfg. Part Number
WH1S030WA1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT VERT 30POS 0.4MM
Datasheet Download
WH1S030WA1.pdf
Availability of WH1S030WA1
QUANTITY
WH1S030WA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WH1S030WA1
Internal Part NumberEIS-WH1S030WA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWH1
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WH1S030WA1
Related LinksWH1S0, WH1S030WA1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WH1S030WA1 Details Description
Related parts for WH1S030WA1
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
IGBT 1200V 60A 300W TO247AD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 216PO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf