Ohmite WNB200FE
WNB200FE picture photo
Mfg. Part Number
WNB200FE
Brief Description
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNB200FE.pdf
Availability of WNB200FE
QUANTITY
WNB200FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WNB200FE
Internal Part NumberEIS-WNB200FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesWN
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNB200FE
Related LinksWNB2, WNB200FE Datasheet, Ohmite Distributor
WNB200FE Details Description
Related parts for WNB200FE
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.340" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 51POS PIN HSG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 3.15" DIA BLACK datasheet.pdf
SLIM LINE SATA 7+6P PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf