JAE Electronics WR-40SB-VFH05-N1
WR-40SB-VFH05-N1 picture photo
Mfg. Part Number
WR-40SB-VFH05-N1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 0.5MM 40POS SMD
Datasheet Download
WR-40SB-VFH05-N1.pdf
Availability of WR-40SB-VFH05-N1
QUANTITY
WR-40SB-VFH05-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-40SB-VFH05-N1
Internal Part NumberEIS-WR-40SB-VFH05-N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4.5mm, 5.5mm, 6.5mm
Height Above Board0.148" (3.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-40SB-VFH05-N1
Related LinksWR-40SB-, WR-40SB-VFH05-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-40SB-VFH05-N1 Details Description
Related parts for WR-40SB-VFH05-N1
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf