Vishay/Dale WSL2010R0150FEA18
WSL2010R0150FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R0150FEA18
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
WSL2010R0150FEA18.pdf
Availability of WSL2010R0150FEA18
QUANTITY
WSL2010R0150FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R0150FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL2010R0150FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R0150FEA18
Related LinksWSL2010R, WSL2010R0150FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R0150FEA18 Details Description
Related parts for WSL2010R0150FEA18
CONN HDR BRKWAY 24POS DUAL 30AU datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 9POS datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 600V 150A NF SER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
DUMMY SOCKET FOR CONTACT CARRIER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf