Vishay/Dale WSL2512R5000FEA
WSL2512R5000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2512R5000FEA
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSL2512R5000FEA.pdf
Availability of WSL2512R5000FEA
QUANTITY
WSL2512R5000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2512R5000FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2512R5000FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2512R5000FEA
Related LinksWSL2512, WSL2512R5000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2512R5000FEA Details Description
Related parts for WSL2512R5000FEA
CAP FILM 0.033UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
RES 634 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 13.125" L datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf