Stackpole Electronics Inc. WW12FT100R
WW12FT100R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT100R
Brief Description
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT100R.pdf
Availability of WW12FT100R
QUANTITY
WW12FT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT100R
Internal Part NumberEIS-WW12FT100R
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT100R
Related LinksWW12F, WW12FT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT100R Details Description
Related parts for WW12FT100R
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD737 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CABLE 6COND 14AWG BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 245MA 1.95 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf