Stackpole Electronics Inc. WW1FT5R90
WW1FT5R90 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT5R90
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT5R90.pdf
Availability of WW1FT5R90
QUANTITY
WW1FT5R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT5R90
Internal Part NumberEIS-WW1FT5R90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT5R90
Related LinksWW1F, WW1FT5R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT5R90 Details Description
Related parts for WW1FT5R90
CASE PLASTIC GM 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
LED BAYONET BASED T3-1/4 28V GRN datasheet.pdf
IC SWIT SMPS CM OTP PENTAWATT5 datasheet.pdf
SENSOR IC MTRX TOUCH16KEY 28-QFN datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM8062 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PHASE SHIFTER 600DEG 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SENSOR PRES 0-240"WG 0.5-4.5V 8M datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf